Lista aktualności Lista aktualności

Punkt edukacji leśnej w uroczysku Dąbrowa zajęty przez osadzonych

Punkt edukacji leśnej w uroczysku Dąbrowa zajęty przez osadzonych

Przed pierwszym weekendem lipcowym osadzeni z Aresztu Śledczego w Lublinie na podstawie porozumienia podpisanego w grudniu 2011 roku o współpracy pomiędzy Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Lublinie a Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej w Lublinie uczestniczyli w terenowej edukacji w uroczysku Dąbrowa nad Zalewem Zembrzyckim.

Pracownicy Lasów Państwowych przybliżali osadzonym zasady gospodarowania Leśników w Lasach Państwowych. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się m.in. że:

- prace wykonywane przez Leśników nie są prowadzone chaotycznie, tylko zaplanowane są na każde 10 lat (zasady te spisane są w tzw. Planie Urządzania Lasu, który jest swoistą instrukcją działania w lasach  Nadleśnictwa Świdnik w latach 2011-2020)

- Lasy Państwowe mają swój charakterystyczny podział powierzchniowy na tzw. oddziały, utrwalony zwykle w terenie za pomocą linii podziału powierzchniowego oraz trwałych znaków granicznych oznaczonych na gruncie przez odpowiednie umieszczenie słupów kamiennych lub betonowych, na których widnieje numeracja oddziałów (na białym tle czarne numery)

- las monitorowany jest przez system kamer

- Leśnicy posiadają mapy leśne, z których na co dzień korzystają

Osadzeni żywo interesowali się sprawami leśnymi pytali o ceny drewna, o to ile posuszu „produkuje" się w lasach, pytali również o prywatyzację Lasów Państwowych.

Taka forma resocjalizacji połączona z aktywną akcją zbierania odpadów komunalnych na terenie Lasów Państwowych jest pożyteczna dla społeczeństwa i daje poczucie osadzonym bycia potrzebnymi i robienie czegoś pozytywnego. Zaś spacer po lesie - nie tylko dla osadzonych wraz z ich opiekunami – jest przyjemnością samą w sobie i polecany jest wszystkim.