Lista aktualności Lista aktualności

kornik ostrozębny

W siedzibie Nadleśnictwa Świdnik odbyło się spotkanie z inspektorami do spraw leśnictwa ze starostw powiatowych w Lublinie i Łęcznej

W ubiegły piątek, tj. 02.09.2016 r. w siedzibie Nadleśnictwa Świdnik odbyło się spotkanie z inspektorami do spraw leśnictwa ze starostw powiatowych w Lublinie i Łęcznej. Tematem narady było nawiązanie współpracy pomiędzy leśnikami zarządzającymi lasami Skarbu Państwa i tymi odpowiedzialnymi za nadzór nad lasami prywatnymi, w celu ograniczania szkód ze strony kornika ostrozębnego. Populacja tego kornika wciąż rośnie w siłę i przyjęła już charakter gradacji na obszarze Nadleśnictwa Świdnik, powodując zamieranie sosen w drzewostanach o łącznej powierzchni ponad 300 ha (w całej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie powierzchnia przekracza 8 000 ha). Walka z tym szkodnikiem nie jest łatwa: jedyną skuteczną metodą zwalczania jest wycinanie drzew zasiedlonych i jak najszybsze ich wywożenie z lasu wraz z niszczeniem gałęzi (zrębkowanie lub palenie).

Zwalczanie musi być przeprowadzane jednocześnie na obszarze lasów wszystkich form własności, dlatego pełna współpraca w zakresie szybkiego lokalizowania ognisk gradacyjnych i doprowadzenie do ich usunięcia jest niezbędna.

 

Spotkanie zaowocowało zdobyciem pełnej wiedzy o aktualnym zagrożeniu na obszarze RDLP Lublin i Nadleśnictwa Świdnik podczas części kameralnej oraz wymianą doświadczeń w zakresie wczesnego rozpoznawania oznak zasiedlenia sosen przez kornika ostrozębnego (w trakcie dyskusji w terenie, gdzie zaprezentowano przykładowe ognisko gradacyjne).

Dbając o trwałość i ciągłość istnienia lasów apelujemy do wszystkich prywatnych właścicieli o pilne dokonanie przeglądu swoich drzewostanów i sprawdzenie czy szkodnik ten nie rozwija się i nie powoduje grupowego zamierania sosen. W przypadku wykrycia takiego miejsca – prosimy o niezwłoczne skontaktowanie się z właściwym leśniczym ze starostw w Lublinie, Łęcznej lub w Świdniku nadzorującym lasy prywatne w celu uzyskania legalizacji drewna i usunięcia zasiedlonych egzemplarzy.

Jedynie taka współpraca pozwoli zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się kornika ostrozębnego w lasach.